Tuesday, April 12, 2011

23. päev - Kas vitamiini tabletid on ikka nii head?

Vaatasin ühte põnevat dokumentaalfilmi täna vitamiini tablettidest, mis rääkis sellest, et kas need on ikka nii kasulikud nagu me arvame.

Väga huvitav on see, et tegelikult pole olemas sellist asja nagu viirused, vaid see ja paljud teised haigused on põhjustatud vitamiinipuudusest. Ja isegi surma põhjuseks ei pruugi olla haigus ise, vaid vitamiinipuudus, mis põhjustas haiguse. Meil on organismis mingist ainest vajaka ja sellepärast me jääme haigeks. Paljud inimesed lähevad arsti juurde haigusega, aga kui neid ravida teatud vitamiinidega, millest neil on puudus (soovitada näiteks rohkem vitamiinirikkaid toite süüa vms), siis saab haigusest võitu. Enamus inimestel pole vitamiinidest mingit tegelikku kasu, parimal juhul jääme oma rahast ilma, aga halvemal juhul võime endale põhjustada ise haiguse.

Vitamiinid ei ole midagi muud, kui keemilised ühendid, mis on naturaalselt leida tervislikus toidus. Paljud inimesed usuvad, et vitamiini tabletid on olulised hea tervise säilitamiseks. Võetakse vitamiine nooruslikkuse säilitamiseks, silmanägemise parandamiseks, luude tugevdamiseks...aga kas vitamiini tablettide võtmine tõesti võib aidata kõikide nende asjade vastu?

Tegelikult, kui tervislikult toituda, peaksime me olema võimelised kõik vajalikud vitamiinid oma toidust kätte saama. Loogiline mõtlemine ütleb, et see ei saa meile kasulik olla kui me sööme pidevalt rämpsu sisse ning loodame, et paljalt vitamiini tablettide võtmine meid hea tervise juures hoiab. Miks võtta tõeliste vitamiinide aseainet, kui me saaksime samad asjad kätte ka oma toidust? Tekib küsimus, et milleks üldse süüa ebatervislikku toitu, kui sellel pole meie tervisele mitte mingit kasu? Miks me sööme toitu, mis ei varusta meid vajalike hulga vitamiinidega?

Näiteks Linus Pauling, kes on võitnud 2 Nobeli preemiat teaduses uskus, et kui võtta suurtes annustes vitamiin C-d, siis see ennetab haigeks jäämist, näiteks külmetuse saamist. Kuid hilisemad teaduslikud uuringud (Balz Frei, juhtiv vitamiin C ekspert maailmas) näitavad, et Pauling eksis ja vitamiin C võtmine ei enneta külmetust. Ükski teaduslik uuring ei suuda Pauligi väidet tõestada. Küll vähendab vitamiin C mõningasi külmetuse sümptomeid, aga tegelikku haigust see ära ei hoia.

Kui soovite külmetust ennetada, siis peab kõigepealt natuke vaeva nägema ja oma elustiili muutma. Ükski vitamiinitablett ei asenda tervislikku toitumist. Kõik toortoitlased võivad aga ühest suust öelda, et alates sellest ajast, kui nad läksid üle 100% toortoidule, pole nad enam kordagi haiged olnud. Veel enam, paljud nende tõsised ja vähem tõsised haigused on üle läinud ja paranenud.

Väga huvitav jutt seal filmis oli ka vitamiin E kohta. Vitamiin E on naturaalsel kujul kõige rohkem saada pähklites, maisis, tomatis, brokkolis, mangos, spinatis...ja see nimekiri üllatas mind, sest neid toite ma olen siin viimasel ajal ka isuga söönud. Pähklite kohta te juba teate...aga näiteks täna tahtsin poodi minna, tuli hull tomati supi isu, mangod on teadagi mu lemmikud, spinatit tahtsin osta turult, aga kuna seda ei olnud, siis ei tahtnud ma ka muud rohelist, tahtsin just spinatit, maisi ma eile sõin 3 tõlvikut, täna ka 3...brokkolist tahtsin eile suppi teha, aga ei tulnud välja:P Niiet ma hakkasin mõtlema, et äkki mul on vitamiin E vajadus millegipärast...ma tõesti ei teadnud, et nende toiduainete kõigi ühine joon on vitamiin E suur sisaldus...

Ja väga huvitav on ka see, et vitamiin E-d peab võtma koos rasvase toiduga, ilma selleta pole vitamiin E võtmisel suurt mõtet, siis keha ei omasta seda. Mõned vitamiin E tabletid võivad küll juba sisaldada rasvu, ags siiski peaks seda võtma koos millegi rasvasemaga, kui ainult veega.

Samuti uuringud näitavad, et beetakarotiinirikkad toidud (porgand, rohelised jne, mille keha teeb ise ümber vitamiin A-ks) vähendavad riski haigestuda näitaks kurguvähki. Filmis tehti katse suitsetajatega, kus neile anti kõrge toosiga betaakarotiini tablette, kuid selgus, et sellel on hoopis vastupidine mõju ning kõrge toos beetakarotiini tõstis kurguvähki haigestumise riski 18%. Teadlased ei oska siiani põhjendada, miks beetakarotiin toidus mõjub kehale hästi, aga kõrge doosiga tabletis mitte. Seega naturaalsetes toitudes on vitamiinid tasakaalus, sest see on inimesele disainitud, aga kui võtta liiga suures annuses vitamiine, siis see võib teha rohkem kahju kui kasu.

Aga lühidalt nüüd minu päevast, sest on juba hilja ja homme vara tööle...

Hommikul läksime tööle juba kell 7 ja tööpäev kestis 16ni. Hommikul väga isu ei olnud, aga kuna pikk tööpäev ees siis sõin ikkagi 2 banaani ära. Tegin kaasa salati:

roheline
paprika
mais
punane sibul
suvikõrvits
avokaado
India pähklid
sool


ja puhkepausiks kaks annooni ja kaks banaani...


Peale tööpäeva olin ikka täiega läbi ja läksin sooja vanni ligunema, pärast tuli mõnus unekas ja tegin ühe väikse pooletunnise uinaku.

Pärast seda sõin ühe ananassi ja siis tahtsin veel arbuusi süüa, mille ma laupäeval ostsin, aga minu kurvastuseks olin kogemata kollase arbuusi ostnud. See tähendab, et see ei ole nii magus arbuus nagu punane, seega oli natuke nördinud...aga ära söön selle ikkagi:) ja võtsin kaks maisitõlvikut kõrvale...
Tänaseks lõpetan! Homseni :)

No comments:

Post a Comment